Дете избодело член на семејството кај Копривница

Во околината на Копривница, во вторникот дете избодело 20-годишен член на семејството, извести во средата полицијата на Копривница-Крижевац.

Од болницата неофицијално соопштуваат дека повредениот бил опериран и неговиот живот не е во животна опасност

Полицијата случајот го третира како тешко убиство во обид, но бидејќи се работи за дете, за се ќе состави посебен извештај и ќе го предаде на жупаниското државно правобранителство.

Обвинителството ќе одлучува за понатамошно лекување на детето.

Со оглед на тоа дека се работи за лице помладо од 14 години, таа не можеше да биде приведена бидејќи според словото на законот не може кривично да одговара.

Во вакви и слични случаи, децата се слушаат во присуство на претставници на Центарот за социјални работи, кои го преземаат надзорот над семејството.

Државното правобранителство или надлежниот суд донесува заклучоци како да се постапи со детето во консултација со Центарот за социјални работи.

10.07.2024 - 13:47

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега