Вучиќ: Курти води тајна кампања во Македонија

За време на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на шестмесечниот извештај на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за работата на УНМИК, српскиот претседател Александар Вучиќ го обвини лидерот на движењето Самоопределување Аљбин Курти за мешање во внатрешните работи на Македонија.

 

Вучиќ истакна дека Курти не бил присутен на седницата во Њујорк бидејќи бил зафатен со водењето на изборната кампања на неговата партија во соседна држава.

Вучиќ изрази изненаденост од тоа што, според него, најпопуларен политичар во Македонија е претседателот на Србија, иако нема кампања во таа земја. Тој посочи дека како претседател на Србија се извинува за постапките на својот граѓанин Аљбин Курти и истакна дека мешањето во внатрешните работи на Македонија не е политика на Србија, туку постапка на неодговорен граѓанин.

-Замислете, најпопуларен политичар во Македонија не е Курти, туку претседателот на Србија, Вучиќ, кој нема никаква кампања во Македонија. Се извинувам како претседател на Србија што нашиот граѓанин вака се однесува на меѓународната сцена – рече Вучиќ.

По обвинувањата на Вучиќ, се уште нема официјални реакции од Движењето Самоопределување или Аљбин Курти. Сепак, се очекува оваа ситуација да предизвика жестока дебата и во самата Македонија и во меѓународните дипломатски кругови.

– Сакам да им пренесам на народот на Македонија дека мешањето во нивните внатрешни работи не е политика на Србија, туку на нашиот неодговорен граѓанин Аљбин Курти – рече Вучиќ.

22.04.2024 - 19:05

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега