ВИДЕО: „Град на духови“- Објавена снимка од центарот на ослободениот Херсон

Јулија Мендел, поранешна портпаролка на украинскиот претседател Володимир Зеленски, објави видео од ослободениот украински град Херсон. Видеото, според Мендел, го прикажува центарот на Херсон морничаво празен.


„Погледнете го Херсон. Ова е центарот. Град на духови. Пред војната, во градот живееја 330.000 луѓе“, напиша Мендел на Твитер со видеото.

Херсон е главен град на истоимениот регион на југот на Украина. Русите го окупираа во првите недели од војната, а украинската војска го ослободи по деветмесечна окупација, кога Русите се повлеко на другиот брег на реката Днепар. Но, оттогаш Русите редовно го гранатираат градот, кој е напуштен од поголемиот дел жители.

 

 
26.01.2023 - 21:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега