Сноуден доби руско државјанство

Поранешниот аналитичар на американската Агенција за национална безбедност (НСА) Едвард Сноуден доби руски пасош и положи заклетва за државјанство, изјави денеска неговиот адвокат Анатолиј Кучерена.

– Да, тој доби пасош. Тој положи заклетва, потврди Кучерена на прашањето на руски медиуми дали Сноуден добил руски пасош.

Тој додаде дека сопругата на Сноуден, Линдзи Милс, моментално ги доставува потребните документи за да добие руско државјанство.

Сноуден дојде во Русија на 23 јуни 2013 година, откако на почетокот на тој месец обелодени таен судски налог со кој на американските специјални служби им се дава пристап до сите повици што ги упатува американскиот мобилен оператор Верајзон.

Тој објави и податоци за супертајната програма на неговиот поранешен работодавач, НСА „Призма“, која овозможи следење на електронските комуникации на многу интернет страници.

02.12.2022 - 13:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега