Пендаровски: Апелирам до ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се крева реториката на меѓунационална основа

Она што вчера го видовме на митингот на ДУИ и одговорот што го чувме од главната опозициона партија мислам дека е реторика што не ни е потребна во Македонија, порача попладнево од Демир Хисар кандидатот за претседтел, Стево Пендаровски.

Пендаровски упати апел до ДУИ и до Христијан Мицкоски да се воздржат од засилување на реториката на меѓунационална основа.

„Значи апелирам до двете страни, немојте два дена три дена пет дена пред изборите да ја кревате реториката на меѓунационалната тема, затоа што таа е многу чувствителна, многу експлозивна, знаете дека имавме конлфикт во 2001, одвај се вративме, одвај се опоравивме и во принцип, не сакам која било политичка партија на темата на национализмот да добива изборен поен. Зошто? Затоа што што ќе правиме кога ќе завшрат изборите? Ова што јас го кажувам било што на која било тема како претседател во време на избори има сосем друг ефект кај луѓето на улица. Што ако некој поттикнат од моите зборови или од реакцијата на моите зборови, направи некоја беља на национална основа? Знам дека во овој случај станува збор за луѓе кои се искусни, кои не се вчерашни, но сепак би апелирал, дајте со разум, да се вратиме на она што е најбитното за Македонија. Најбитно е економија и социјална политика и борбата против корупцијата. Мораме да го кренеме стандардот на граѓаните и немојте да ги креваме тензиите со муабети кој е поголем патриот од кого“ рече Пендаровски.

22.04.2024 - 20:57

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега