Колку вода дневно треба да пиете според вашата тежина?

 

Генералното тврдење е дека секој човек дневно во својот организам треба да внесува барем по 2 литри вода. 

Но, според различни научни истражувања докажано е дека постои разлика од човек до човек зависно од телесната тежина.

Водата е главна компонента која позитивно влијае на здравјето и физичкиот изглед, па не треба да ја правите најголемата грешка и заблуда – да ја замените со друг безалкохолен пијалак.

Проверете го потребното количество на вода кое треба да го внесувате дневно според вашата тежина:

05.12.2023 - 16:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега