Јаневска: Во македонското образование владее тотален хаос

Во македонското образование владее тотален хаос и не држат оправдувањата дека ковид пандемијата е главна причина за тоа, вели за Детектор професорката Весна Јаневска која ја води Комисијата за образование на ВМРО-ДПМНЕ.

„Резултатите од оваа анкета за мене не се изненадување. Јас и очекував за жал такво нешто. Ако подолг период ги следиме случувањата во образованието ќе очекуваме вакви резултати. Зошто, затоа што во образованието владее еден тотален хаос. И не можеме министре ние да се правдаме со минатите години и со пандемијата и еден едноставен пример ќе ви кажам. Во пандемија кога децата се жалат дека најтешко учеле, не било образованието подготвено за онлајн настава. Самото дете кажа дека глумеле учење, ние почнавме реформа во основно образование и тоа без учебници. Значи тогаш кога е најтешко ние почнуваме некоја  реформа која прави некоја драстична промена што никој не можеше да се адаптира и вие гледате дека цела Македонија се крена на нозе, од ученици, стручна јавност, наставници и родители против таа реформа која и понатаму тврдам дека не беше осмислена како што треба и не е добра“ – вели Јаневска за Детектор.

26.03.2023 - 16:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега