Дресот на Коби Брајант се очекува да достигне цена од 7 милиони долари на аукција

Аукциската куќа „Сотби“ се надева дека дресот на кошаркарската легенда Коби Брајант, кој загина во хеликоптерска несреќа во 2020 година, ќе биде продаден за пет до седум милиони долари следниот месец.

Ваквите аукции привлекуваат богати колекционери и инвеститори од целиот свет и се постигнуваат нови рекорди.

Во мај 2022 година дресот што го носеше аргентинскиот фудбалер Диего Марадона на Светското првенство во 1986 година беше продаден за 9,3 милиони долари. Во септември истата година за 10,1 милиони долари беше купен дрес со бројот 23, што го носеше кошаркарот на „Чикаго Булс“ кога последен пат ја освои шампионската титула во НБА во 1988 година.

Жолто-виолетовиот дрес со број 24 на Коби Брајант е понуден на продажба од сопственик што сака да остане анонимен.

Брајант го носеше тој дрес на 25 натпревари во годината кога беше прогласен за најдобар играч во регуларниот дел од сезоната (2007/2008), според аукциската куќа.

„Во текот на целата сезона тој го носеше дресот 25 пати и постигна 645 поени“, изјави Брам Вахтер од „Сотби“. Дресот ќе биде изложен во Њујорк од 1 февруари во рамките на големата онлајн-аукција на предмети од светот на спортот, што ќе се одржи од 2 до 9 февруари.

13.01.2023 - 15:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега