Трите најпосетувани градови во светот

Иако може да очекувате дека Париз ќе биде најпосетуваниот град во светот, или можеби Њујорк со својот иконски Бруклински мост, зелените урбани паркови и бескрајните кластери блескави облакодери, или дури и Канкун, со своето светски познато гостопримство, луксузно сместување и најблескавите сини води, сепак не е ништо од горенаведените.

Во продолжение погледнете кои се трите најпосетувани градови во светот, избрани од Traveloffpath.com.

3. Дубаи, Обединети Арапски Емирати

Футуристичката метропола Дубаи е трет најпосетуван град во светот, а минатата година беше домаќин на 16,8 милиони гости.

Со своите иновативни хотели, вклучително и одморалиште во форма на Месечина што наскоро ќе се отвори, и големите планови за зголемување на должината на јавните плажи за 400 проценти, овој скапоцен камен од Блискиот Исток ќе привлече сè поголем број посетители во наредните години.

Освен што се релаксираат на сеопфатни места, шетаат по живата марина во Дубаи и го доживуваат ноќниот живот на самите Западни Емирати, туристите исто така доаѓаат во Дубаи за шопинг и забава, а многумина го посетуваат трговскиот центар Дубаи, водечката атракција во градот, познат по многубројните продавници.

2. Лондон, Обединетото Кралство

Лондон е вториот најпосетуван град во светот. Неговите знаменитости, вклучително и архитектонски икони како Биг Бен и Тауер Бриџ, се чини дека се на сечиј список во последно време, толку многу што 18,8 милиони слетале овде во 2023 година.

Иако времето може да биде доста лошо, ова е сè уште главен град со фасцинантна историја која се протега повеќе од два милениума и космополитска атмосфера за разлика од кое било друго место во Европа.

Лондон ги задоволува сите критериуми. Дали е дожд или сонце, ќе се заљубите во него за кратко време, особено ако сакате да се симнете од пропатената патека и да ја доживеете англиската престолнина како локален жител.

3. Истанбул, Турција

Сместен помеѓу Источна Европа и Западна Азија, барајќи ги териториите на двата континента и постојано балансирајќи помеѓу своите европски корени и ориенталниот дух, Истанбул е водечка туристичка дестинација во светот, привлекувајќи 20,2 милиони гости според најновите статистички податоци.

Ова е значаен пораст од 26 отсто во однос на претходната година, според Euromonitor International.

09.07.2024 - 23:47

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега