Шаќири до наставниците: Вие сте ни приоритет

„Денешниот ден е празник на наставниците и светот им оддава почит првенствено за тоа што донеле одлука да се занимаваат со најблагородната меѓу сите дејности, и да им помагаат на индивидуите во развојот и во остварувањето на личниот интелектуален потенцијал, а со тоа да овозможуваат светот не само нормално да функционира, туку да напредува и да се модернизира. Драги наставници, вие сте најважната алка во едукацијата на децата, затоа што непосредно го пренесувате знаењето кое младите треба да го стекнат, истакна министерот за образование и наука Јетон Шаќири, при денешната посета во ОУ „Киро Глигоров“ - Скопје.

Министерот Шаќири по повод Меѓународниот празник, на наставниците им упати честитки, додека на најдобри што изминатата учебна година се истакнале со својата работа им додели плакети.

„Честитки и почит изразувам и јас како министер за образование и наука од мое лично име, од името на Министерството за образование и наука и Владата, и на сите оние кои се дел од националниот воспитно – образовен систем. Им посакувам пред сé добро здравје и уште многу, многу успеси кои ќе ја одбележат нивната професионалнакариера и ќе ги направат да бидат горделиви. Одбрани се како личности што особено се истакнале со својата работа во изминатата учебна година. И им честитам за тоа. Но, јас велам, признание заслужуваат сите наставници и за мене разликата е во мали нијанси. Секој од вас е вреден и има голема важност во воспитно – образовниот процес и затоа грижата од државата станува поголема и останува подеднаква кон сите вас кои работите во предучилишното, во основното, средното и во високото образование, изјави министерот.

Порача дека мотивираноста на кадарот во образовниот процес е една од приоритетите на МОН и Владата.

„Вие сте факторот од кој најмногу зависи квалитетот на генерациите кои се создаваат и затоа сме секогаш горди на вас, но и како институции на системот, одлучни да ви помагаме во работењето, да ја подигнеме вашата мотивација за работа и да го добиете и задржите местото во општеството кое навистина го заслужувате“, рече министерот Шаќири.

Истакна дека извесен период се спроведува план кој има за цел унапредување на квалитетот на образовниот систем во Северна Македонија и дека во него е опфатен и наставниот кадар, односно нивниот постојан раст на личните примања, континуирана обука и подобри услови за работа и настава.

 

 

 

 

05.10.2022 - 16:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега